Na pograniczu krain i mocarstw. Historia Torunia jako miasta transgranicznego

Toruński Piknik Archiwalny
Czy można opowiedzieć historię Torunia jako miasta na styku krain, państw, czy kręgów kulturowych? Odpowiedź na to pytanie kryje się na wystawie w Archiwum Państwowym w Toruniu pt. „Na pograniczu krain i mocarstw. Historia Torunia jako miasta transgranicznego”. Ekspozycja ukazuje przede wszystkim losy Torunia jako miasta granicznego już od średniowiecza, w czasach Hanzy, kiedy miasto było faktorią towarów pochodzących ze wschodniego krańca cywilizacji europejskiej. Następnie w dobie wojen Zakonu Krzyżackiego z Królestwem Polskim, kiedy tak naprawdę Toruń był miastem frontowym, a Wisła linią graniczną, za którą niejednokrotnie wyprawiano się zbrojnie np. paląc Nieszawę. Toruń nawet po włączeniu do Korony po 1466 r. funkcjonował na styku kręgów kulturowych, gdzie mieszały się różne wpływy w sztuce, architekturze, także w sferze wyznaniowej. Wreszcie u kresu I Rzeczypospolitej, kiedy granice obcych mocarstw coraz bardziej „zbliżały się” do Torunia, aby w XIX w. zmienić miasto na przygraniczną twierdzę, której budowa na cały wiek zmieniła oblicze miasta. Na wystawie zaprezentowane zostaną dokumenty pergaminowe i papierowe z okresu średniowiecza związane z kontaktami Torunia w Hanzie, przywileje królewskie dla kupców toruńskich, korespondencja z czasów wojen polsko-krzyżackich dotycząca pertraktacji, konfliktów, a także księgi, rejestry, wilkierze, ryciny i niezwykle ciekawe mapy i plany.

Miejsce

Archiwum Państwowe w Toruniu, Pl. Rapackiego 4, sala wystawowa

Zapisy

Wstęp wolny

Godziny

10:00-15:00

Oprowadzanie kuratorskie

dr Mateusz Superczyński
Szukaj