Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele  i Znajomi!

Mamy przyjemność po raz pierwszy w historii zaprosić Państwa do udziału w niezwykłym wydarzeniu zorganizowanym wspólnie przez toruńskich archiwistów, bibliotekarzy, genealogów i muzealników: TORUŃSKIM PIKNIKU ARCHIWALNYM. Inspiracją dla tej  łączącej różne środowiska pasjonatów historii imprezy jest świętowany trzy dni wcześniej Międzynarodowy Dzień Archiwów.

Zachęcamy Państwa do odkrywania miejsc, w których przechowywane są najcenniejsze archiwalia i zabytki kultury dotyczące bogatej historii naszego miasta i jego mieszkańców. Jest to również niepowtarzalna okazja do zwiedzania miejsc, które na co dzień są niedostępne.

W ramach Pikniku przygotowaliśmy moc atrakcji i ciekawostek. Program wydarzenia składa się z pokazów, warsztatów, wystaw, drzwi otwartych w instytucjach oraz gier i zabaw dla dzieci.

Hasłem przewodnim naszego wydarzenia jest „Toruń Miastem Archiwistów”. Stwierdzenie to nie jest przesadzone, jeżeli przeanalizujemy ilość oraz różnorodność instytucji zajmujących się gromadzeniem materiałów dotyczących historii naszej małej ojczyzny. Mamy nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu przybliżymy Państwu tajniki pracy archiwisty oraz pokrewnych zawodów muzealników i bibliotekarzy. Organizatorami Toruńskiego Pikniku Archiwalnego są: Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Toruniu, Archiwum Państwowe w Toruniu, Archiwum Wojskowe w Toruniu, Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej, Sąd Okręgowy w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne, Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Studenckie Koło Naukowe Archiwistów UMK, Sekcja Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, Sekcja Archiwów Instytucji Naukowych i Kulturalnych Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, Sekcja Archiwów Rodzinnych Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski im. Mariana Sydowa w Toruniu.

TORUŃSKI PIKNIK ARCHIWALNY odbędzie się jednocześnie w wielu punktach naszego miasta 11 czerwca w godz. 11.00-17.00.

Serdecznie zapraszamy do udziału osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane w każdym wieku. Informacje o zapisach można znaleźć na stronie Toruńskiego Pikniku Archiwalnego https://tpa.torun.ap.gov.pl

W imieniu organizatorów Toruńskiego Pikniku Archiwalnego,

Janusz Bonczkowski

Prezes Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Toruniu                                                   

Szymon Różyński Zastępca dyrektora Archiwum Wojskowego w Toruniu

Rodzaj :

Organizacyjne

Wyślij :
Proponowane wydarzenia

Toruń, 11 czerwca 2024

Zobacz unikalne wystawy, weź udział w warsztatach, zobacz miejsca niedostępne na co dzień

Popularne wydarzenia